Rewitalizacja osiedla 1000-lecia w Myślenicach

INFORMACJA

 

w sprawie zrealizowanego w roku 2020 przedsięwzięcia pn. „Rewitalizacja budynków - modernizacja i renowacja części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych os. 1000-lecia 5, 6, 18 i od 19 do 33 w Myślenicach”.

Realizując uchwałę nr 11/2019 z dnia 10.06.2019 r. Walnego Zgromadzenia Spółdzielni oraz  uchwałę nr 26/2019 z dnia 12.12.2019 r.  Rady Nadzorczej Spółdzielni - w okresie od lutego do grudnia 2020 roku zrealizowane zostało przez Spółdzielnię przedsięwzięcie pn. „Rewitalizacja budynków - modernizacja i renowacja części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych os. 1000-lecia 5, 6, 18 i od 19 do 33 w Myślenicach”.  

Realizacja przedsięwzięcia była skutkiem nowych wymagań w zakresie ochrony środowiska wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ( UE )  2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania, a także potrzebą poprawy efektywności energetycznej systemu grzewczego osiedla 1000-lecia w Myślenicach.

Na podstawie audytów energetycznych opracowanych dla każdego budynku z osobna, a także analiz dotyczących oceny zastosowanych rozwiązań pod kątem efektywności energetycznej i ich opłacalności przedsięwzięcie obejmowało cztery zadania tj.:

  1. Budowę indywidualnych kotłowni gazowych wraz z przebudową węzłów cieplnych we wszystkich 18 budynkach objętych przedsięwzięciem,
  2. Wymianę wewnętrznej instalacji centralnie dostarczanej ciepłej wody użytkowej w 15 budynkach,
  3. Docieplenie ścian w 14 budynkach,
  4. Docieplenie stropodachów w 15 budynkach.

W dniu 21.10.2019 r. odbyło się zebranie konsultacyjne z mieszkańcami w/w budynków, na którym szczegółowo omówiony został zakres i sposób przeprowadzenia  w/w przedsięwzięcia. W zebraniu tym uczestniczyli poza mieszkańcami i przedstawicielami Spółdzielni reprezentanci jednostki finansującej w/w inwestycję tj. Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Krakowie, a także doradca energetyczny będący autorem audytów energetycznych i analiz stanowiących podstawę podjętych działań.

Zadanie polegające na budowie indywidualnych kotłowni gazowych obejmowało wykonanie kotłowni w dotychczasowym węźle przyłączeniowym do sieci ciepłowniczej każdego budynku, a w przypadku budynków nr 18 do 24 dodatkowo połączenie nowej kotłowni gazowej z drugim węzłem przyłączeniowym za pomocą rur preizolowanych umieszczonych wzdłuż ścian zachodnich w gruncie na zewnątrz budynków.

Zadanie polegające na wymianie wewnętrznej instalacji centralnie dostarczanej ciepłej wody użytkowej obejmowało budynki nr 19 do 33 i polegało na wymianie nieizolowanej i skorodowanej  wewnętrznej instalacji ciepłej wody na instalację z izolowanych rur wielowarstwowych pe  Kan-therm Press. Łącznie w budynkach Spółdzielni wymienionych zostało 187 pionów ciepłej wody oraz w całości wszystkie odcinki poziome tej instalacji w piwnicach. Równolegle z wymianą instalacji ciepłej wody przeprowadzono dodatkowo wymianę legalizacyjną 1 864 szt. wodomierzy w 620 lokalach mieszkalnych oraz wymianę 187 pionów instalacji zimnej wody. 

Zadanie polegające na dociepleniu ścian obejmowało budynki nr 18 do 32. Powierzchnia docieplanych ścian w tych budynkach wyniosła  ponad 13 tys.m2.  W ramach w/w prac usunięto płyty azbestowe z filarków międzyokiennych w ilości ponad 1 600 m2, wykonano także remont 50 szt. zadaszeń nad wejściami do budynków oraz remont 130 szt. loggii i balkonów.

Zadanie polegające na dociepleniu stropodachów obejmowało budynki nr 18 do 33 ( za wyjątkiem budynku nr 24 – gdzie docieplenie stropodachu zostało wykonane wcześniej ). Powierzchnia docieplanych stropodachów w budynkach Spółdzielni wyniosła ponad 7 tys.m2. W ramach tych prac wykonano także nowy system wentylacji stropodachów oraz wymieniono 14 szt. wyłazów dachowych.  

Roboty ociepleniowe budynków prowadzone były pod nadzorem uprawnionego ornitologa, który przed rozpoczęciem prac wydał opinie ornitologiczne na każdy budynek oddzielnie. W ramach kompensat przyrodniczych zgodnie z decyzjami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie na elewacjach budynków Spółdzielni zainstalowano:

-   37 szt. budek lęgowych dla jerzyków,

-   6 szt. pojedynczych i 2 szt. podwójnych gniazd lęgowych dla oknówek,

-   4 szt. budek lęgowych dla kawek.

Całkowity koszt realizacji w/w przedsięwzięcia dla budynków Spółdzielni wyniósł 10 336 839 zł w zaplanowanym zakresie. Koszt ten został  ustalony w wyniku przeprowadzonych postępowań przetargowych na każde zadanie z osobna z podziałem na poszczególne nieruchomości. Koszt ten nie zawiera kosztów wymiany legalizacyjnej wodomierzy, który finansowany jest z obowiązującego osobnego odpisu przeznaczonego na ten cel oraz kosztów wymiany pionów instalacji zimnej wody, który sfinansowany zostanie ze środków pochodzących ze sprzedaży świadectw efektywności energetycznej pozyskanych przez Spółdzielnię w związku z realizacją w/w przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Ze środków pochodzących ze sprzedaży w/w świadectw sfinansowane zostaną również wszystkie koszty przygotowania inwestycji ( projekty, ekspertyzy, audyty energetyczne, analizy, opinie ornitologiczne ).

Przedsięwzięcie sfinansowane zostało z pożyczki w wysokości 10 336 839 zł udzielonej przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego SA w Krakowie przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach projektu "Pożyczka na rewitalizację" – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa "Fundusz Rewitalizacji i Odnowy Małopolski" 11.3.  Pożyczka udzielona została na okres 240 miesięcy przy rocznej stopie oprocentowania niezmiennej w całym okresie spłaty wynoszącej 1,5 %.  Udzielenie pożyczki przez MARR nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Spłata pożyczki nastąpi z wprowadzonego na ten cel  dodatkowego odpisu na fundusz remontowy, którego wysokość jest zróżnicowana dla każdego budynku i zależna od zakresu robót jaki został zrealizowany na poszczególnych nieruchomościach.                        

W wyniku realizacji przedsięwzięcia pn. „Rewitalizacja budynków - modernizacja i renowacja części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych os. 1000-lecia 5, 6, 18 i od 19 do 33 w Myślenicach” osiągnięte zostały założone przez Spółdzilnię cele mające skutkować poprawą komfortu zamieszkiwania w obszarze zrewitalizowanym polegające na:

  • poprawie jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza z obiektu kotłowni węglowej usytuowanej bezpośrednio przy osiedlu od strony zachodniej.

Zredukowana wielkość zanieczyszczeń wynosi w skali roku:

  • dla pyłów - ok.  8,8 ton tj. o 99,89 %,
  • dla dwutlenku siarki - ok. 24 tony tj. o 99,89 %,
  • dla tlenków azotu  - ok.  9,2 ton tj. o 91,84%,
  • dla tlenku węgla - ok.  50 ton tj. o 99,54 %,
  • dla dwutlenku węgla - ok. 3 800  ton tj. o 74,52 %

oraz całkowita eliminacja emisji benzoalfapirenu,

  • wzroście efektywności energetycznej systemu grzewczego na skutek wyeliminowania strat przesyłowych w związku z likwidacją sieci osiedlowej, zdecydowanej redukcji strat ciepła na cyrkulacji wewnętrznej instalacji ciepłej wody w wyniku wymiany rur stalowych nieizolowanych na rury polipropylenowe izolowane, docieplenia stropodachów i ścian. Osiągnięty wzrost efektywności obrazuje redukcja o 38 % mocy zainstalowanej w kotłowni węglowej z 7,12 MW do poziomu 4,43 MW we wszystkich  nowo powstałych kotłowniach gazowych,
  • obniżeniu kosztów centralnego ogrzewania i podgrzania centralnie dostarczanej ciepłej wody użytkowej. Obniżeniu uległy zaliczki z tego tytułu dla budynków objętych rewitalizacją odpowiednio dla centralnego ogrzewania z kwoty 3,51 zł/m2/m-c na kwotę 3,19 zł/m2/m-c to jest o 0,32 zł/m2/m-c oraz ciepłej wody użytkowej z kwoty 39,12 zł/m3 na kwotę 25,77 zł/m3 to jest o 13,35 zł/m3,
  • podwyższeniu estetyki budynków w wyniku odnowienia elewacji na skutek docieplenia ścian oraz usunięciu z filarków międzyokiennych płyt acekol zawierających azbest,
  • podwyższeniu wartości lokali w efekcie przeprowadzonej rewitalizacji.

Myślenice, 20.02.2021 r.                                                                                                            Zarząd Spółdzielni                                                    

                                                                                                                  

DODATKOWE INFORMACJE I DOKUMENTY

ANALIZA REDUKCJI EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ DO POWIETRZA

 GALERIA ZDJĘĆ

 ZDJĘCIA PRZYKŁADOWE - BUDYNKI PRZED I PO REWITALIZACJI

NOWE KOTŁOWNIE I ELEWACJE -  BUDYNKI OS.1000-LECIA W MYŚLENICACH